Yürümenin Faydaları ve 15 Neden

0
175
yürümenin faydaları

Yürüme konusunda çok fazla önemle durmuyoruz. Hatta toplumumuz yürümekten ne kadar uzaklaşırsam o kadar iyi gözüyle bakıyor. Yakın bir yere gitceğimizde bile araçları kullanmadan edemiyoruz. Gözümüzde çok fazla büyütmeye başlıyoruz. Fakat yürümek için çok önemli nedenlerin olduğu bilindiği zaman eminim ki çoğu kişi yürümeye başlayacaktır. Çünkü hareketsizlik bir yaşamdan çok hareketli bir yaşam içerisinde olmanız daha sağlıklıdır. Ruh sağlığı ve beden sağlığını korumak isteyenlerdenseniz o zaman yürüyüş yapmalısınız. Çünkü yürümenin faydaları oldukça fazladır. Yürüyüşleri ister tek başınıza isterseniz de bir arkadaşınızla yaparak daha keyifli hale dönüştürebilirsiniz. Yürüyüşün en güzel yanı uygulamayı tamamen sizin koyuyor olmanızdır. Yürüyüş için uygun bir kıyafet ve spor ayakkabılarını seçiniz.

Yürümenin Faydaları ve 15 Neden

1. Yürüyüşü Sevdiğiniz Kişilerle Yapabilirsiniz

Sıkıcı bir yaşamınız varsa hava almak size iyi gelecektir. Üstelik tüm bunları yaparken de yanınıza sevdiğiniz bir arkadaşınızı alarak yürüyüş yapabilirsiniz.

 1. Kan Dolaşımını Düzenler

Yürüyüşün insan vücuduna faydası çok fazladır. Sizlerde yürüyüş yaparak kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Kalbinizin vücut dokularına daha fazla kan pompalanmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu yüzden fırsat buldukça yürüyüş yapmaya çalışın.

yürümenin faydaları

 1. Kalp Hastalıklarından Korur

Yürüyüş kalp hastalıklarından korumaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde ölüm riskini yüzde 40 oranında azalttığı görülmüştür.

 1. Kemikleri Güçlendirir

Spor yapmanın faydaları saymakla bitmiyor. Onlardan birisi de kemikleri güçlendirmeye yardımcı olması diyebiliriz.

 1. Stres Hormonlarını Azaltır

Yürümenin stres hormonları üzerinde azaltıcı olumlu bir etkisi vardır.

 1. Metobolizmayı Hızlandırır

Metobolizmanızın daha hızlı şekilde çalışmasını istiyorsanız o zaman düzenli bir şekilde yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede metobolizmanızın normalden daha hızlı şekilde çalışmasını sağlamış olacaksınız.

 1. Akciğer Hacmini Geliştirme

Hafif koşunun akciğer hacmini geliştirme konusunda önemli bir işlevi bulunuyor. Sadece bununla sınırlı kalmayarak aynı zamanda daha iyi şekilde nefes alıp vermenizi sağlayacaktır.

 1. Enfeksiyonu Önler

Kış aylarına girdiğimiz zaman soğuk algınlığına yakalanırız. Bu gibi enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı korunmamızı sağlar.

 1. Serotonin Artar

Yürüyüş yaptığınız zaman serotoninin artmasını sağlar. Vücudunuza mutlu bir duruş kazandırmaya destek olur.

 1. İnsülini Düzenler

İnsilün seviyesini doğal yollar eşliğinde düzenlemiş olursunuz.

 1. Uyku Kalitenizi Arttırır

Düzenli yürüyüş yapan kişilerin uyku kalitesinde artış vardır. Daha iyi uyku çekebilmektedir.

yürümenin faydaları

 1. Cilt Sağlığı

Cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sebeple hekimler tarafından sağlıklı yaşam konusunda günde 20 dakika tempolu yürümesi istenir.

 1. Baş Ağrısından Kurtulursunuz

Migren ve baş ağrısın varsa kurtulmanıza yardımcı olur.

 1. Zayıflamaya Yardımcıdır

Yürüyerek kaç kilo veririm diyen kişiler düzenli şekilde yaparsa 3-4 kilo rahat verebilir. Çünkü yürüyüş zayıflamaya yardımcıdır.

 1. Depresyon

Depresyonu azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here