Vücut Geliştirme Sporları

0
250
vücut geliştirme

Son yıllarda en fazla rağbet gören spor yöntemlerinden biri vücut geliştirme sporlarıdır. Özellikle erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bu işlem, vücudun belli bölümlerinde kas oluşumunu ve sıkılaşmayı hedefleyen bir spor çeşididir. Özellikle vücudun kas oluşturulması istenilen bölgeye özel yapılan çalışmalardır. Eğer kol bölgesinde kas yapılmak istenirse vücudun kol bölgesine yönelik çalışmalar yapılır. Vücut geliştirmesi yapan kişiler doktor tavsiyesi ile kas yapımına yardımcı olan protein grupları ürünler kullanılabilir.

Vücut Geliştirme Çeşitleri

Vücut geliştirme programı geliştirilmek istenilen bölgeye göre farklılık gösterir. Günümüzde en fazla rağbet gören işlemler, göğüs kası geliştirmesi, kol kası geliştirilmesi, karın kası geliştirilmesi, omu, bacak ve sırt kası geliştirmesi gibi farklı bölgelerde çalışılarak vücut geliştirme işlemi yapılır.

Göğüs Kası Geliştirme Çalışmaları

Göğüs kası geliştirmek isteyen kişiler göğüs bölgesinde bulunan kas gruplarının zorlanarak gelişmesini sağlayacak egzersiz çalışmaları yapılmalıdır. Göğüs kası geliştirilmesi için yapılacak en uygun egzersiz yöntemi şınav ile yapılan egzersizlerdir. Şınav işlemi hem göğüs hem de kol kas gelişimi yapımı için kullanılabilecek bir egzersiz yöntemidir. Şınav işlemi ile göğüs ve kol kasları üzerinde oluşan baskı kaslara baskı uygulayarak daha da gelişmesini sağlamaktadır. Yapılması zor bir egzersiz çeşidi olan şınav işlemi en temel geliştirme işlemlerinin başında gelir.

vücut geliştirme

Kol Kası Geliştirme Çalışmaları

Kol kası geliştirmesi kol kaslarının zorlanması ile yapılmaktadır. Kol kası yapmak isteyen kişilerin en temel yaptığı işlemlerden birisi ağırlık kaldırma çalışmalarıdır. Ağırlık kaldırma işlemleri kol kaslarının gelişerek artmasına neden olur. Kol kası çalışmalarında kullanılan ağırlık türleri kademeli olarak artırılmalıdır. Ağırlık çalışması yapan kişilerin en az limitten başlayarak kademeli olarak ağırlık artırması yapmaları gerekir. Birden en üst seviyelerde başlanılan ağırlık çalışmaları ciddi sağlık problemlerine ve yaralanmalara neden olabilir. Spor yaparken ciddi yaralanmalar sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Vücut Geliştirme Faydaları Nelerdir?

  • Vücut geliştirme işlemi öncelikli olarak estetik açıdan daha güzel bir görüntü oluşturmaktadır.
  • Vücut geliştirme işlemleri vücuttaki kan dolaşımının artmasına neden olduğu için birçok sağlık problemlerinin tedavisinde fayda sağlamaktadır.
  • Vücut geliştirme çalışmaları yapan kişilerde selülit oluşumu gerçekleşmez.
  • Daha sağlıklı ve yüksek kondisyonlu bir vücut yapısı oluşur.
  • Vücut geliştirmesi daha genç ve fit görünmeyi sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Yaşlanmaya bağlı oluşabilecek kas erimelerinin azalmasına yardım eder.
  • Kas geliştirme sporları metabolizma hızını artırarak kilo vermek isteyen kişilerin kilo verme sürecini artırmaktadır.

Karın Kası Geliştirme Çalışmaları

Karın kası geliştirmek için yapılan çalışmaların temelinde mekik egzersizleri gelmektedir. Mekik işlemi yapılması zor bir harekettir ve karın kaslarını zorlayarak kas gelişimini sağlar. Mekik işlemi günlük setler halinde yapılması kas oluşumunu hızlandırmaktadır. Mekik işlemi zorlu bir işlem olduğu için mutlaka öncesinde ısınma egzersizleri yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here