Vücut Geliştirme Programı

0
244
vücut geliştirme programı

Vücut geliştirme kişinin doğru antrenman, beslenme ve doğru motivasyon ile kas kütlesini arttırmasıdır. Vücut geliştirmedeki önemli husus kas kütlesini aşırı fazla artmasından ise doğru bir orantıda artmasıdır (estetik görüntü elde etme). Örneğin sol biceps sağ bicepsden büyük duruyorsa bu estetik bir görüntü oluşturmayacağından vücut geliştirmenin temel amacına uygun olmaz. Bu sebeple vücut geliştirme programı adı altında hazırlanmış takviminize dikkat etmelisiniz.

Vücut Geliştirme Programı Nedir?

Vücut geliştirme programı kişinin kütlesine göre belirlenir. Kütleden daha çok kişinin vücudundaki yağ ve kas oranına göre belirlenir. Yağ ve kas oranı belirlendikten sonra ise kişi denenmek amaçlı bir antrenmana başlar. Bu antrenman sürecinde kişinin gücü ölçülür. Buradaki sonuçlara göre de kişiden kişiye göre değişebilen ama vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin genellikle birçoğunun aynı olan programlar verilerek vücut geliştirmeye başlanır. Vücut geliştirme programları genellikle bütün vücudu kapsamaktadır. (tüm vücuttan kasıt sporda alt ve üst vücut olarak adlandırılmak üzere vücudu iki parçaya bölen bir sistem mevcuttur) Üst vücut göğüs, sırt, karın, omuz ve kola (kol ön kol ve arka kol olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır) dayanır alt vücut ise baldır ve bacak üzerinedir.

vücut geliştirme programı

Vücut Geliştirme Programı Neye Göre Verilir?

Vücut geliştirmeye ilk başlayanlar için ilk 3 aylık bir nevi deneme programı verilir. Bu program genelde tüm bölgeleri güne bölen 5 günlük bir programdır. Alışma süreci için hafif program her zaman en iyisidir. Bu programda daha çok makineler ile bir çalışma izlenir.

Alışma sürecindeki programın ardından makineler ile çalışmaktan çok serbest ağırlığa geçilir buradaki gelişme daha hızlı fakat program daha zordur.

Süreç ilerledikçe tekrar ve set sayıları artarak devam eder. Aynı zamanda hareketlerde artmaya devam eder. Spor git gide daha zor bir hal alır ve hobi olmaktan daha çok sağlıklı olmak adına yapılır. Aynı zamanda elde edilen formu korumak da spora devam edilme sebepleri arasındadır.

Vücut Geliştirmenin Avantajları Nelerdir?

  • Hızlı kilo alma ve verme konusunda yardımcı olur.
  • Daha estetik bir görünüm elde edilir.
  • Daha sağlıklı bir yaşama başlamak adına güzel bir adımdır.
  • Kondisyon gelişir. (Örneğin normal bir kişi yüzerken 30 kulaçta yoruluyor ise vücut geliştirme ile uğraşan kişi 45-50 kulaçtan sonra yorulmaya başlar)
  • Motivasyonu her zaman üst seviyede olur.

Fitness (Vücut Geliştirme) Eğitmeni Nasıl Olunur?

Vücut geliştirme eğitmeni olmak için öncelikle bir spor okulundan mezun olmak gerekmektedir. Örneğin beden eğitimi öğretmeni gibi, daha sonra belli şartları yerine getirerek işyeri açma belgesi veya başka bir spor salonunda çalışma belgesi alarak fitness eğitmeni olunabilir. Fitness eğitmenlerinin çalışma saatleri genelde belli olmamakla birlikte tüm gün bile çalıştığı zamanlar olabilmektedir. Fitness eğitmenleri genellikle vücut geliştirme sporu ile yıllarca uğraşmış bu konu üzerinde deneyim kazanmış kişilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here