Vücut Geliştirme Beslenme Programı

0
218
vücut geliştirme beslenme programı

Vücut geliştirme, egzersiz, beslenme ve motivasyonun bir araya gelerek kasların geliştirildiği bir spor dalıdır. Temeli kas geliştirme dayalı olsa da vücut geliştirme de amaç daha büyük bir kas görüntüsü elde etmekten çok, estetik bir görüntü elde etmektir. Örneğin vücut geliştirme yarışmalarında kas kütlesinden çok estetiğe önem verirler. Sol biceps (ön kol) ve sağ biceps arasında büyüklük farkı olursa estetik bir görüntü olmaz. Vücut geliştirme bir spordur. Bu spor sadece erkekler tarafından yapılan bir spor değildir. Sadece erkeklerin bu spora ilgisi daha fazladır. Ayrıca vücut geliştirme beslenme programı bu işin %70’ini kapsamaktadır.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Neden İhtiyaç Duyulur?

Araştırmalara göre insanların bu spora başlama sebebi fazla kilolardan kurtulma veya bunun tam aksine kilo almaktır.

 Fazla Kilolardan Kurtulmak Ya Da Kilo Almak Adına Yapılması Gerekenler?

Fazla kilolardan kurtulmanın temelinde insanın günlük alması gereken kaloriden daha az kalori alarak kalori açığı oluşturmak yatar. Fazla kilolu insanlar kas egzersizlerinin ardından en az 20 dakika olacak şekilde düşük tempoda kardiyo antrenmanları yaparlar. Buradaki amaç kaybedilen yağ kütlesini ve kalori açığını biraz daha arttırmaktır.

Kilo almak isteyen insanlara ise kardiyo yazılmaz. Çünkü onlarda yapılmak istenen şey kalori açığı oluşturmak değil de kalori fazlalığı oluşturmaktır. Kalori fazlasının oluşması zaten kişiye kendiliğinden kiloyu getirecektir.

vücut geliştirme beslenme programı

Fazla Kilolardan Kurtulmak Ya Da Kilo Almak İsteyen Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler;

  • Yağlı yiyecekleri tüketmeyi bırakmalıdırlar.
  • Şeker ve şeker içeren ürünlerin birçoğunu tüketmemelidirler.
  • Antrenman sonrası yapacakları beslenme onların son öğünü olmalıdır.

Kilo almak isteyenler;

  • Antrenman sonrası protein ağırlıklı ama karbonhidrat oranı da fazla olan yiyecekler tüketmelidirler.
  • Kiloyu sağlıklı almaları adına yapacakları antrenmanlar daha yumuşak ve süresi çok uzun olmayacak şekilde sürmelidir.

 Vücut Geliştirmenin Avantajları Nedir?

Vücut geliştirme ile uğraşan kişinin vücudu daha estetik bir görünüme sahip olur. Araştırmaların çoğu vücut geliştirme sporunun insanların ruhsal ve fiziksel birçok sorununa iyi geldiğini söylemektedir. Bel fıtığı olan bir insan vücut geliştirme sırasında doğru bir şekilde yaptığı sırt egzersizleri ile zamanla fıtığın geçtiğini hatta belinin normal insanlardan daha iyi duruma geldiğini fark edecektir. Vücut geliştirme beslenme programı üzerinden çalışma yapan insanlar aynı zamanda kondisyon sahibi olacaklardır.

Sürekli sporla uğraştıkları için uzun mesafe yürüyüşler, bisiklete binmek, koşmak gibi eylemler onları normal insanlardan çok daha uzun bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Vücut geliştirme ile uğraşan insan ayrıca iyi bir form yakaladığında eski halinden daha güçlü olacaktır. Zamanla ilk başta kaldırdığı ağırlıkları daha yüksek kilogramlarda kaldıracaktır ve bu sayede motive olup spora daha fazla tutunacaktır. Bu olay sürekli tekrarlanarak kişiyi formda ve fit bir görüntüde gösterecektir. Ayrıca insanların çoğunluğu sarkık bir koldansa kaslı ve sert bir kolu tercih edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here