Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

0
159
vücudun su tutması

Dolaşım boşlukları gibi duruma bağlı olarak vücutta su tutma görülebilir. Vücutta su tutulduğu zaman direk olarak el ve ayaklarda hissedilmeye başlanır. Çünkü el, ayak bileklerinde şişmelere yol açmaya başlayacaktır. Yatalak hastalarda bu durumun daha sık ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda fiziksel herhangi bir aktivitesi bulunmayan kişilerinde vücudunda su topladığı zaman şişmeleri ortaya çıkartabiliyor. Su tutmanın zararları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. En sık yaşanabilecek sorunlardan birisi de vücudunuzda su tutma olduğu zamanlarda böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği sorunlarını gün yüzüne çıkarıyor olmasıdır. Bu yüzden bu konu üzerinde de vatandaşlarımızın mümkün olduğunca önemle durması gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir. Daha ciddi sağlık vakalarına maruz kalınabilir. Eğer ani veya şiddetli su tutma durumu söz konusuysa derhal tıbbi yardım alınması gerekecek. Vücudun su tutması engel olma için şu yolları denemelisiniz.

Vücudun Su Tutmasını Engelleme Yöntemleri: Az Tuz Yemelisiniz

Az tuz yemek, vücudun su tutması engellemeye yardımcı olacak yollar arasında bulunuyor. Bazı insanlar daha yemeğe başlamadan önce bile tuz ekiyor. Oldukça zararlı bir alışkanlık olduğunu söylememiz lazım. Tuz atmak yerine daha çok tuzu azaltmaya çalışmanız sağlıklı yaşam açısından faydalı olacaktır. Sodyum ve kloriden yapılan tuz, vücutta su tutulmasına yol açacak bir etkisi bulunuyor. Sodyum vücutta su ile bağlanacak ve bu durumda vücudunuzda sıvı dengesinin oluşmasına yol açacaktır. Eğer ki sık sık tuzlu yemekleri yerseniz doğal olarak vücudunuzda ki su miktarında da bir artış durumu görülecektir. Suyun artmasına bağlı olarak da el ve ayak bileklerinde şişmeleri göreceksiniz.

vücudun su tutması

Magnezyum Alımının Arttırılması

Magnezyum alımının arttırılması gerekir. Son derece önemli bir mineral olarak karşımıza magnezyum çıkıyor. Magnezyumun en önemli etkilerinden biri olarak ise vücut işleyişi sağlamaya yardımcı oluyor olması diyebiliriz. Eğer ki magnezyum alımını daha fazla arttırmaya başlarsanız doğal olarak vücudunuzda ki suyun azalmasını sağlamış olacaksınız. Kadınların günlük 200 mg maznezyum alması su tutmayı engelleyecek çözüm yollarından birisidir. Magnezyumunh çokça zengin olduğu besinleri saymaya başladığımız da ise yeşil yapraklı sebzeler, fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata bulunuyor. Uzman diyetleri ve beslenme ile bu durumu dengelemek söz konusudur.

vücudun su tutması

Avakado

Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan faydalı avakado, aynı zamanda da vücutta sı birikmesini önlemeye yardımcı olur. Avakadonun bir diğer önemli işlevine bakıldığı zaman ise idrara çıkmanıza yardımcı olur. Doğal olarak sık sık idrara çıkma isteği olduğundan dolayı vücutta su tutma durumunun önüne geçmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here