Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

0
217
topuk çatlakları nasıl geçer

Topuk çatlakları nasıl geçer? Aslen kadınlarda daha çok görülen bir durumdur. Deterjanlı alanlarda, çıplak ayak ile gezilmesi durumunda daha çok gerçekleşir. Deterjanlar ve kimyasallar, cilde değdiği zaman çatlamalara sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında, çıplak zemine basıldığı için daha çok çatlak oluşumu görülür. Sağlık konularında sıklıkla görülen, topuk çatlağı için evde yapılan oldukça doğal maskeler ve kürler bulunmaktadır.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer? Topuk Taşı ve Tuz

Topuk çatlağı tedavisi için ilk olarak, kaynamış bir suyun içine bir çorba kaşığı kadar tuz konur. Tuz mümkün olduğu kadar kaya tuzu veya kalın tuz olmalıdır. Dayanabileceğini sıcaklıkta su da, topuklar 15-20 dakika beklenmesi gerekir. Sudan çıkıldıktan sonra, ponza taşı diğer adı ile topuk taşı ile çatlak olan bölgeye sürülür. Beyaz beyaz ölü deriler temizlenmeye çalışılır. Bir süre sonra o beyazlıkların giderildiği görülecektir. Çatlak iyice temizlendikten sonra, limon ile ovulması gerekmektedir. Ayak bakımı ile bu tip durumların önüne geçmek söz konusudur.

topuk çatlakları nasıl geçer

Limon ile ovulduktan sonra küçük bir kabın içerisine bir çay kaşığı avokado yağı, bir çay kaşığı gliserin, bir çay kaşığı da ozon yağı konulmalıdır. Ozon yağı yerine saf zeytinyağı da olabilir. Topuk bölgesi, bu yağ karışımına konulur. Zerine bir penye veya pamuk çorap giyilmelidir. Bu sayede de topuk çatlağı nasıl geçer sorusuna cevap bulunur. Bu tarifi, günde üç dört kez yapılmalıdır. 10 gün sonra ise çatlakların yok olduğu görülecektir. Topuk çatlağı kremi ile de bu bakım yapıldıktan sonra muamele edilebilir. Bu bakım yapılırken, açık yara olmamalıdır ve şeker hastalarının yaralarına dikkat etmesi gerekmektedir. Ayak ve el bakımı için doğal maskeler çatlakları ortadan kaldırmanızı sağlayabilir.

Limon Kürü İle Çatlak Tedavisi

Bir başka topuk çatlağı için çözüm ise limon, tuz ve sızma yağ dır. Bu karışımla ayak her gün ovalanmalıdır. Yine bu bakım kürü de, çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanılan tuz, kaya tuzu olmalıdır. Bu yapılan kür ise yoğun bir peelingdir. Topuklardaki ölü dokuyu alarak canlı dokuların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu peeling, bir poşet içerisine koyulur ve ayağa sarılır. Bu tedavi yöntemi de ayda bir kez yapılmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ise ılık bir su ile temizlenmelidir. Bu 20 dakikalık süreçte ise yürümemelisiniz. Ayakta herhangi bir krem ve bakım yağı olmamalıdır.

topuk çatlakları nasıl geçer

Topuk Neden Çatlar?

Topuk çatlağına sebep olan birçok sebep vardır. Özellikle giyilen kalitesiz ayakkabı, sentetik çorapların giyilmesi, sağlıklı bir ayak için penye giyilmeli, deri ayakkabı giyilmeli, sentetik ve Çin malı ayakkabılardan uzaklaşılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here