Sağlıklı Yaşam Programı

0
227
sağlıklı yaşam programı

Sağlıklı yaşam programı birçok konuyu bir arada bulunduran bir sistemdir. Sağlıklı bir yaşam için beslenme, spor, ruh sağlığı, beden sağlığı gibi birçok konu komple olarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir yaşam programı için sadece sağlıklı beslenmek ya da sadece spor yapmak yeterli değildir. Sağlıklı beslenme programı bunların hepsinin bir arada dengeli bir şekilde yapıldığı bir sistemdir.

Sağlıklı Yaşam Programı ve ipuçları

Birinin diğerinden daha az veya daha fazla yapılması bile insan sağlığını etkileyen bir unsurdur. Sağlıksız beslenen bir insanın günlük düzenli spor yapması bir anlam ifade etmez. Aynı şekilde sağlıklı beslenen bir insan günlük spor yapmaz ve hareketsiz bir yaşam sürerse sağlıklı olmuş sayılmaz. Bu nedenle sağlıklı yaşam için program yaparken bütün bunları değerlendirerek eşit miktarlarda günlük rutin hayata bölmek gerekir. Diyet çorba tarifi özellikle kullanıcıların ideal kilolara ulaşması adına öncelikli tercih olarak görülmektedir. Sağlıklı yaşam programı içerisinde ruh sağlığı ve beden sağlığı ihmal edilmemelidir. Bütün bu insanı oluşturan temel unsurlar bir arada değerlendirilerek günlük yaşantımıza en uygun olan dengeyi kurmamız gerekmektedir.

sağlıklı yaşam programı

Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme Programı

Sağlıklı yaşam için beslenme programı dengeli bir şekilde hazırlanmalıdır. Günlük oluşturulan beslenme programı içerisinde alınması gereken besin maddeleri dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Örneğin gün içerisinde her öğüne protein grubu besinler konulmamalıdır. Ya da günlük beslenme programınızda her öğünümüzde karbonhidrat içerikli ürünler yer almamalıdır. Günlük alınması gereken protein, karbonhidrat, yağlar dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Gün içerisinde beslenme programında önemli olan hangi besin grubunu hangi önümüzde yememiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Genellikle sabah kahvaltılarında protein içerikli besin grupları tercih edilmelidir. Öğlen yemeklerinde ise karbonhidrat ve protein içeren besinleri dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Akşam öğünlerinde genellikle hafif sebze yemekleri tercih edilmelidir. Gün içerisine dengeli dağıtılan besin grupları ile sağlıklı ve dengeli bir yemek programı oluşturulabilir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Vücudumuzun Sesine Kulak Vermeliyiz

  • Vücudumuz aslında sağlık problemlerinde bizlere erken önlem almamız için bazı uyarılar göndermektedir.
  • Vücudumuzun göndermiş olduğu bu uyarılara kulak vermemiz ve muhakkak düzenli doktor kontrollerini yaptırmamız gerekmektedir.
  • Belirli aralıklarla rutin tahlillerin yapılması gerekmektedir.
  • Sadece vücudunuzun sağlıklı olması sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli değildir.
  • Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için ruh sağlığımızda beden sağlığımız kadar önemli ve korunması gerekmektedir.
  • Ruh sağlığınızın korunması için stresten uzak bir yaşam sürülmelidir.

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Programı

Sağlıklı yaşamın en önemli püf noktalarından biri düzenli yapılan günlük sporlardır. Günlük yapılan spor süresi az bile olsa günlük düzenli yapıldığı için vücuda fayda sağlar. Önemli olan yapılan sporun süresi değil sürekliliğidir. Bu nedenle günlük hayatınızda yapacağımız basit egzersizler sağlıklı bir yaşam sürmeniz için büyük olanaklar tanımaktadır. Günlük yapılan düzenli yürüyüşler sağlık açısından en faydalı egzersiz grupları arasında yer alır. Günlük yapılan yürüyüşler sadece beden sağlığına değil ruh sağlığı için de önemli bir aktivitedir. Günlük olarak yaptığımız işlerimizde örneğin asansör kullanmak bu alanda kitlelere daha hızlı kilo verme şansı tanımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here