Sağlıklı Beslenme Programı

0
228
sağlıklı beslenme programı

Sağlıklı beslenme programı birçok nedenle hazırlanabilir. Özellikle sağlık problemleri bulunan kişilerin hastalıklarını tetiklemeyen ve hastalıkların tedavi edilmesi için yapılmaktadır. Sağlıklı beslenme programları kilo kontrolü yapan kişiler ve kilo vermek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilen sağlık hizmetleriniz başında yer alır. Sağlıklı beslenme programlarının uzman diyetisyenler tarafından verilmesi ve tavsiye edilmesi gerekir. Kulaktan dolma bilinçsizce yapılan beslenme listeleri birçok zarara neden olabilir. Özellikle kronik hastalığı bulunan kişilerin muhakkak doktor tavsiyeleri ile beslenme programı hazırlaması gerekir. Yanlış yapılan listeler diyabet, kalp ve tansiyon hastaları için ciddi problemlere neden olur. Kronik hastalığı bulunan kişilerin diyetisyen görüşmelerinde mutlaka durumlarından doktorlarını haberdar etmeleri gerekir.

Sağlıklı Beslenme Programı (Fazla Kilolu Kişiler için)

Günlük bir insanın alması gereken kalori miktarı yaklaşık olarak 2000 kalori kadardır. 2000 kalorinin üzerine çıkılması kilo alma gibi sorunları ortaya çıkartmaktadır. Bu nedenle fazla kilosu olan kişiler için hazırlanan beslenme programlarında bu kalori miktarının üzerine çıkılmamalıdır. Hazırlanan beslenme programlarında besinlerin kalori miktarları hesap edilerek liste hazırlanmalıdır. Sağlıklı bir beslenme programı için öncelikli olarak bütün besin gruplarının dengeli bir şekilde öğünlere dağıtılması ile oluşturulmalıdır. Sağlıklı beslenme programları fazla kilolu olan insanlar için hazırlanmış dahi olsa mutlaka önemli besin grupları listeden çıkarılmamalıdır. Özellikle protein içeren besin grupları mutlaka liste içerisinde yer almalıdır. Toplumda diyet yapan insanların tüm öğünlerinde salata yemeliymiş gibi bir algı bulunmaktadır. Bu son derece yanlış ve zararlıdır. Salata gün içerisinde tüketilen sağlıklı ve düşük kalorili bir besindir fakat diyet yapılıyor diye diyet sürecinde tüm öğünlerde salata tüketilmemelidir.

sağlıklı beslenme programı

Yanlış Yapılan Beslenme Hataları

  • Yanlış yapılan beslenme hatalarının başında yanlış diyet uygulamaları gelir.
  • Genellikle kilo verme isteyen kişiler öğün atlayarak daha az besin tüketmek isterler, bu durum metabolizma hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.
  • Gün içerisinde aynı grup besin grupları yerine farklı besin grupları tercih edilmeli ve tek yönlü beslenme tarzından uzak durulmalıdır. Tek yönlü beslenme vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve yağların alımına engel olmaktadır.

Sağlıklı Diyet Programı

Sağlıklı beslenme programı kapsamında mutlaka güne sabah kahvaltısı ile başlanılmalıdır. Sabah kahvaltısı için bir adet yumurta, zeytin, peynir, süt tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği ile yapılmış bir dilim ekmek sabah kahvaltısında tüketilebilir. Eğer bu kahvaltı doygunluk sağlamıyor ise iki yumurta tüketilebilir. Sabah ile öğle yemeğinde acıkan kişiler için ara öğün için avuç içi kadar kuruyemiş önerilmektedir. Öğle yemeğinde genellikle ızgara et çeşitleri, çorba ve salata tüketilmelidir. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında acıkan kişiler bir porsiyon meyve tüketebilirler. Akşam yemeği en hafif geçirilmesi gereken öğünlerdir. Bu nedenle sebze yemekleri akşam öğünlerinde en ideal besin gruplarıdır. Akşam yemeğinden sonra ara öğün olarak meyve, kuruyemiş veya bir kase yoğurt tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here