Sağlıklı Beslenme

0
663
sağlıklı beslenme

Sağlık, canlılar için bir hazinedir. Beslenme bir bedenin mihenk taşı olduğu gibi bedenin diri kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı beslenme birbirinden farklı besinlerden yeterli bir bileşen oluşturarak, yarardan çok zarar veren yiyeceklerden uzaklaşmak anlamına gelir. Ne yiyeceğiniz hususunda soru işaretleri ile dolu iseniz ya da kaygılanıyorsanız, bir diyetisyene danışmanız önerilir. Diyetisyen sizlere uygun beslenme tablosu ortaya koyarak size yol gösterir. Bununla beraber ilerleyen zamanlarda göstereceğiniz kararlılık bütün hayatınızı olumlu yaşamanıza yardımcı olur.

Sağlıklı Beslenme ve Önemi

İnsan vücudunun sağlıklı beslenme aracılığı ile daha konforlu bir yaşam sürdükleri yapılan tıbbi araştırmalarda görülmüştür. Çevresel faktörlerden kolay kolay etkilenilmez. Sağlıklı beslenen birey çalışırken sağlıksız beslenen bireye göre daha zinde kalarak iş yükünü azaltır. Bu da bireyde başka plan yapmasına veyahut hayal kurup gerçekleştirmesine imkan sağlar. Kilo alma ve verme problemleri yaşayanlara ideal bir yaşam standardı sunma şansı veriyor.

Sağlıklı beslenme önemlidir çünkü kişinin ruhsal yapısını dahi etkiler. Sağlıklı beslenen bireylerin psikolojik durumları daha güçlüdür ve her zorluklara karşı göğüs gerebilirler. Bireyin ruhsal yapısı dayanıklı olur ve tahammül sabrı oldukça fazladır. Bipolar Rahatsızlık, Depresyon vb. psikolojik hastalıklar az yaşanır.

Sağlıklı Beslenme Tablosu Nasıl Olmalıdır?

Her öğünde yemeğinizdeki besin türleri protein, sebze, salata, meyve, nişastalı besinler olmalıdır. Öğünün beşte ikisi bol lifli yiyeceklerden ve salatadan oluşturmalıdır. Diğer beşte ikisi meyve ve sebze; geriye kalan beşte ikisi ise balık, et, yumurta, baklagiller ya da süt ürünleri olmalıdır.

sağlıklı beslenme

Kahvaltıda; yağsız veya yarım yağlı süt ve bol lifli gevrekler tüketilebilir. Diğer bir tercih ise doygun ekmek, zeytin, peynir, incir reçeli ve yeşil çay tüketebilirsiniz. Ara öğünde bir meyve, sebze, salata(örneğin bol kıvırcık ve haşlanmış mısır ilaveli ton balıklı salata) veyahut yağsız makarna, pide, kumpir olabilir. Bunlara ilaveten yoğurtun içine bir kaşık bal atıp karıştırdıktan sonra yenilmesi tatlı ihtiyacınızı karşılar. Bir başka ara öğün besini ise sebze ağırlı sandviç ya da yağsız tost ile birlikte taze sıkılmış meyve suyu olabilir. Ana öğün yani akşam yemeklerinizde mutlaka az miktarda ekmek, patates, makarna, pirinç ya da pide olmalıdır. En az iki küçük tabakla sebze tüketin ve elinizden geldikçe fasulye, bezelye, brokoli sık tüketmelidir. Et, balık, hoşaf, komposto tüketilebilir.

Sağlık Açısından Tehlikesi Olmayan Atıştırmalar Listesi

  • Bir bardak süt ve muz
  • Elma kurusu, kayısı, ceviz
  • Yoğurt ile birlikte mısır veya yulaf gevreği
  • Akşam saatlerinde makinede patlatılmış mısır
  • Tatlı ihtiyacı için dut kurusu ile karışık kuru yemiş

Sağlıklı Beslenme Tablosuna Aykırı Olan Durumlar

Hayvansal gıdalarda protein olduğu için fazla tüketilince yararlı olduğu düşünülür ama çok zararlıdır. Fazla et tüketimi bedenin yağ oranı yükselterek bireyde baş ağrısı, boyun ağrısına yol açtığı tespit edilmiştir. Et ürünleri diğer bir husus ise pişirilme biçimidir. Hayvansal gıdalar doğru pişirildiği vakit sağlıklı beslenme olur. Bunun tersi bir işlemde örneğin etin bol yağda kızartılması veyahut yakılması zamanla kanser riskini doğurur. Dolayısıyla et ürünleri az yağlı veyahut yağsız kısık ateşte pişirilmelidir. Sağlıklı beslenmek için fazla yemek aykırıdır çünkü hazımsızlık problemi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here