Kilo Vermek için Ne Yapmalıyım?

0
214
kilo vermek için ne yapmalıyım

Birçok inancın aksine sağlıklı bir şekilde kilo vermek çok da zor değildir. Fazla kilolardan kurtulmak daha az yemek ve daha çok egzersiz gerektirir. Günümüzde insanlar kilo vermek için bilinçsiz şekilde beslenme düzenlerini bozar ve hastalık risklerini artırıp kilo alırlar. İnsanların öğünlerini atlayarak kilo vermeye çalıştıklarını söyleyen uzmanlar bu yanlış hareketin yerine onlara sağlıklı kilo vermenin tekniklerini paylaşır. ‘Kilo vermek için ne yapmalıyım’ tarzında sorular genellikle kişilerin ortak kaygısı altında tutulmaktadır. Kilo vermek genel görünüşten ziyade insanın vücudu için ve sağlam bir organizma için gereklidir. Çünkü hiçbir şey sağlıktan önemli değildir. Kilo vermek daha sağlıklı bir ömrün anahtarıdır.

Kilo Vermek için Ne Yapmalıyım, Kurtulma Yolları

Kişiler ‘kilo vermek için ne yapmalıyım’ sorusu için ilk önce bunu neden yapmak istediğini bilerek ve inanarak yola çıkması gerekir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve hayatını bu şekilde sürdürmek için artık spor insanın hayatının bir parçası olmalıdır. Sağlıklı kilo vermek için uzmanlar tarafından paylaşılan birkaç teknik aşağıdaki gibidir:

  • Öğün atlamamak
  • Metabolizmayı güçlendirmek
  • Daha çok su içmek
  • tüketimini artırmak
  • Şeker kullanımını azaltmak hatta şekeri hayatınızdan çıkarmak

kilo vermek için ne yapmalıyım

Kilo Vermenin Olumlu Yönleri

Sağlıklı şekilde kilo vermenin insan ömrüne uzun vadede olan faydaları hiç kuşkusuz tartışmaya kapalıdır. Özellikle kilo ile ilgili rahatsızlığı ve obezite hastalığı olanlar için bu fayda daha büyüktür. Bu faydalar sadece insan vücuduyla sınırlı kalmaz. İnsan kilo verdiği zaman psikolojik olarak kendini daha dinç ve iyi hisseder. Bu konuda Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmellik Merkezi(NİCE), vücut kilosunun %5 bile azalması durumunun insanda hem ruhsal hem de fiziksel boyutta büyük bir fark yarattığını söyler. Kilo verme ileride oluşabilecek pek çok sağlık probleminin ortaya çıkma riskini azaltır. Özellikle daha sağlıklı bir kalbe sahip olunur, ağrı ve sızılar büyük ölçüde azalır. Bilinçli bir şekilde kilo verildiğinde ve devamında da sağlıklı şekilde beslenme alışkanlığı kazanmak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede hastalanma olasılığı azalmış olur.

Hızlı Kilo Vermenin Sonuçları

Hızlı kilo verdiren diyet programları, yiyecekler ve ilaçlar bilimsel bir nitelik kazanmamıştır. Çünkü sağlıklı olarak kilo vermek için yavaş ve vücut kilosuna göre program yapılmalıdır. Haftada 0.5-1 kg vermenin sağlıklı ölçülerdir. Hızlı kilo kaybı insanlara kısa vadede cazip görünse de uzun vadede sağlıksız ve büyük riskler taşır. İnsanlar çoğu zaman her şeyin en kolayını seçtikleri için kilo verirken de hızlıca ve uğraşmadan kilo vermek isterler. Hızlı kilo vermek birçok hastalığı yanında tetikler. Bu konuda uzmanlar hızlı kilo vermeyi ‘kaza diyeti’ olarak adlandırmıştır. Risklerden birkaçına değinecek olursak; saç dökülmesi, anormal kalp atışları, beslenme zorluğu, safra kesesi taşlanması bunların birkaçıdır. Bunların sonucunda vücudun %25’i bile işlevini yitirir hale gelebilir. Sonuç olarak hızlı kilo vermek hiçbir yönden tavsiye edilmez. Yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here