Kilo Vermek için Kaç Kalori Almalı?

0
214
kilo vermek için kaç kalori

Diyetin kelime anlamı sağlığı korumak veya fazla kilolardan kurtulmak amacıyla uygulanan beslenme düzenidir. Diyette en çok kullanılan ve en çok güvenilen yol beden kitle indeksidir. Kişinin kütlesinin boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. 19’un altı zayıf, 20-25 arası normal, 25-30 arası kilolu, 30-35 arası şişman, 35-40 arası obez ve 40 üstü ise obezin de üzerinde şeklinde adlandırılır. Kilo vermek için kaç kalori alacağınız ve hesaplamalar ile ilgili tüm bilgiler burada.

Kilo Vermek için Kaç Kalori Almalı? 1 kg Kaç Kaloriye Denk Gelir?

1 kg yağ yakabilmek adına ortalama 7200 kalori yakmak gerek. Kalori besinlerden alınan enerji birimidir. Bu birimin tam zıttı olan yaktığımız şey de aynı isim ile kalori olarak isimlendirilir. Zayıflama ve diyet esnasındaki hesaplamalarda kalori hesabı dışında yapılabilecek başka bir hesaplama biçimi mevcut değildir. Ortalama olarak 68 kg bir kadının vücut yağları 110.000, ortalama olarak 68 kg bir erkeğin vücut yağları ise 80.000 kaloriye denk gelir.

Kalori Açığı Nedir Nasıl Oluşturulur?

Kalori açığı kişinin kilo verme esnasında yapması zorunlu olan bir terimdir. Yapılmaması gibi durumlarda kalori açığı oluşturulamayacağı için kişi aynı kiloda sabit kalabilir veya kalori aşımı yaparsa daha fazla kilo alımına sebep olabilir. Kilo verme egzersizleri kesin sonuçlar almanızı sağlar.

Kalori açığı;

  • Günlük gerekli olan besin ihtiyacını düşük kalorili besinlerden karşılayarak,
  • Günlük yapılan aktiviteler dışında artı olarak yağ yakıcı aktiviteler yaparak, sağlanabilir.

Yağ yakıcı aktiviteler;

  • Bisiklet sürmek.
  • Koşu yapmak.
  • Hafif tempoda yürüyüş yapmak.
  • Yüzmek. (Vücuttaki tüm kaslar çalıştığı için oldukça fazla kalori yaktıran bir spordur. Fakat yaz ayları dışında kışın herkesin yapabileceği bir spor olmadığı için birçok kişi tercih etmemektedir.)

Kilo vermek için kaç kalori almalı durumlarının yanı sıra bu tip aktiviteler ile de hız kazandırabilirsiniz.

kilo vermek için kaç kalori

Nasıl Sağlıklı Bir Kalori Açığı Oluşturulur? 

Örneğin günlük yediğiniz besinlerden yaklaşık olarak 10000 kalori alıyorsunuz yediğiniz besinlerdeki miktarı azaltmak yerine tercihen daha düşük kalorili besinler tüketerek buradaki kaloriyi 7000 seviyelere düşürebilirsiniz. Tabi sadece besinden değil içilen içecekten de bir kalori açığı yaratmanız gerekmektedir kola içiyorsanız (ki kola oldukça yüksek bir kalori miktarına sahiptir) kola içmek yerine ayran içerek çok büyük bir kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Diyelim günlük 3000 kalori açığı oluşturduk, bu açık üzerine bir de her gün 250 cal (kalori) yakarak günlük 3250 kalori açığımız var. 1 kg 7400 kalori olduğundan dolayı 2 günde 1 kg gibi bir kilo kaybına gidebiliriz. Ancak bunun içerisine içtiğimiz suyu hesap etmedik suyundan vücuttan atılım süresini düşününce 3-4 gün gibi bir sürede 1kg verilebilir. Kalori açığı ne kadar çok olursa kilo verimi de bir o kadar kolay olur.

Ne kadar kalori açığı o kadar hızlı kilo verme demektir. Ama kilo verirken unutulmaması gereken bir şey varsa kilo vermek adına az besin tüketmek değil daha az kalorili besinler tüketerek kalori açığı oluşturmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here