Kilo Verme Programı

0
168
kilo verme programı

Sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin arttığı günümüz yaşam koşullarında kilo vermek ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bugün aşırı kilo alımının pek çok olumsuz sonuca yol açtığı herkes tarafından kabul edilmektedir. Kilonuzu sabit ve vücut kitle endeksinizi aşmayan bir seviyede tutmak sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın temel sebebidir. İş yoğunluğu, stres ve günlük hayatın getirdiği stresle baş etmek için sağlıksız ve aşırı beslenmek vücudumuza büyük ölçüde zarar verir. Bu nedenle kilo verme programı kapsamında çalışmak mental olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Mümkün olduğunca zayıf ve zinde kalmak sizi daha enerjik, daha mutlu ve daha uzun ömürlü yapabilir.

Kilo Verme Programı ile insan Sağlığına Katkı

Aşırı kilonuz varsa ve kendiniz fazla yorgun, depresif ve hareketsiz hissediyorsanız sağlıklı ve düzenli bir kilo verme programına uymak ve ona göre kilo vermeye çalışmak çok önemlidir. Kilo vermek için acele edip şok diyetlere başvurmak, bu diyetlerin sonucunda başarısız olmak, hiç kilo verememek hatta daha çok kilo almak bugün herkesin karşılaştığı ciddi bir sorundur. Bu konuda acele etmeyip kilo verme çalışmalarına düzenli ve bilinçli bir şekilde başlamak en iyisidir. Gerekirse bu konuda bir uzmana başvurup onun programına göre kilo vermeye çalışmak en uygun yöntemlerden birisidir.

Sağlıklı Bir Kilo Verme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermeye çalışırken önce şok bir diyet uygulayıp ani bir şekilde kilo verdikten sonra daha düzenli ve yavaş bir programa geçmeyi düşünen pek çok kişi vardır. Ya da uzun bir süre benzer ve aynı gıdayla beslenmek gibi yanlış bir yöntemi seçenler de vardır. Böyle hatalara düşmemek gerekir. Çünkü sonuç genellikle başarısız olur.

kilo verme programı

Sağlıklı bir kilo verme programı bütün besin gruplarına yer verir. Sadece vücudun ihtiyaç duymadığı ve zarar gördüğü besin gruplarına fazla yer verilmez. Bu programda karbonhidratlar, protein, yeşil sebze ve meyveler dengeli bir biçimde yer almalıdır. Sık sık ve az yenilmeli ve öğün zamanları düzenli olmalıdır. Özellikle diyet salata tarifleri bu noktada kitlelerin en fazla tercih ettiği yemek türü olarak öne çıkıyor. Ara öğün ve ana öğünde yenilecekler planlı bir şekilde düzenlenmeli ve baştan itibaren bu programa sıkı bir şekilde sadık kalınmalıdır. Sağlıklı bir kilo verme programına başlarken kararlı olunmalı ve kesinlikle acele edilip programdan sapılmamalıdır.

Sağlıklı Kilo Vermek ve Spor İlişkisi

Sağlıklı ve yavaş bir şekilde kilo verme kesinlikle bir spor programı ile de desteklenmelidir. Yaşam tarzına uyan herhangi bir spor dalına devam etmek, ya da düzenli yürüyüp hareket etmek en önemli konulardır. Hep sağlıklı beslenip hem de böyle bir spor programına bağlı kalabilmek hem kilo vermek isteyen kişiyi psikolojik açıdan güçlendirir ve düzenli bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur. Hareketsiz bir yaşam tarzı daha fazla yorgunluk ve depresif bir ruh halini beraberinde getirir. Bu yüzden bir an önce bu sıkıntılı durumdan kurtulup harekete geçmek gereklidir. Hareket ettikçe spor yapma isteği artıp daha fazla enerjik hissedilecektir.

Hareket etmek, yürümek, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek vücudumuza iyi bakmak için gerekli olan şeylerdir. Sağlığımızı en iyi biçimde korumak ve kendimizi çok daha iyi hissetmek için mutlaka hayatımıza bunlara yer verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here