Kantaron Yağı Faydaları

0
188
kantaron yağı faydaları

Son dönemde adı sıkça duyulan kantaron yağı faydaları, sadece günümüzde değil geçmişte de kullanılan oldukça faydalı bir bitki olmuştur. Kantaron yağı, her türlü yaralarda, ağrılarda, darbeler de kullanılan bir yağ çeşididir. Şaşırtıcı özelliklerinden dolayı, son dönemlerde araştırmalara konu olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı faydaları oldukça fazladır. Antiseptik bir özelliği sayesinde yaralarda mikroplanma önlemektedir. Mikropların yok edilmesi ile de daha çabuk bir iyileşme süreci başlatır. Yaraların etrafında oluşan iltihabı kurutmada, çok etkilidir. Aynı zamanda damar büzücü özelliği bulunmaktadır. Basurlar da, hemoraitler de ve varislerde sıklıkla kullanılan ve tercih edilen bir yağ çeşididir. Hücre yenileyici özelliği de vardır ve mideye, mide ağrılarına çok iyi gelir. Darbelerde yaralanmalarda oluşan ağrılara çok iyi gelmektedir. Soğuk dolayısı ile oluşan tutulmalarda ağrılara çok iyi gelir. Antidepresan özelliği de bulunan kantaron yağı, psikolojik olarak faydaları da bulunmaktadır. Kış aylarında ayak kısımları üşüyenler, kantaron yağı sürerek ısınabilir. Yanık,çürük ve sıyrıkların iyileşmesine yardımcı olur. Vücut üzerinde ağrıyan ve kasların kasıldığı bölgelerde oldukça etkilidir. Kan şekerini düşürür. Pişik ve kızarıklıklara iyi gelir. Kantaron yağı bebeklerde, su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde, yanıklara sebep olabilir. El bakımı konusunda da kişilerin tercihidir.

kantaron yağı faydaları

Kantaron Yağı Çatlaklara iyi Gelir Mi?

Kantaron yağı çatlak oluşmuş ciltlere de faydalıdır. Hamilelik sırasında, ağızdan kantaron takviyeler uygulanmalıdır. Nesiller boyunca, depresyon semptomları için kullanılan bir doğal çözümdür. Anksiyete ve ruh hali dalgalanmasından şikayetçi kişiler için tavsiye edilir. Uykusuzluk, stres gibi durumlarda faydalıdır. Ruh hali değişimini azaltır. Adet döneminde de tavsiye edilen bir üründür. Kimaysal bilişimi sayesinde, ruh halini de düzeltmektedir. Sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmak için kullanılabilir. Bu konu ile ilgili ekstra araştırmalar yapılmaktadır. Antiviral özelliği sayesinde, hepatit ve AIDS gibi hastalıklar için belirli bir çözüm yolu olabileceği düşünülmektedir. Bazı yan etkileri de bulunabilmektedir. Hormonların dengelenmesini sağlar. Hipotiroidizm gibi hastalıklara için de faydalı bir bitkidir. Çoğu eklem ve kas ağrısı için, bağırsaktaki iltihaplar için, kalp üzerindeki stresi azaltılmasında ve hatta kanser hastalarında da etkili olabileceği söylenmektedir. Ağda yanığı konusunda da tercih edilebiliyor.

kantaron yağı faydaları

Kantaron Yağı Kullanımı

Bir fincan suyun içerisine en fazla dört damla damlatılarak içilebilir. Ağrıyan bölgeye direkt olarak uygulanabilir. Mide için bir tatlı kaşığı sabahları içilebilir. Kasılan ve sinir sıkışması olan bölgeye uygulanabilir. Olumsuz etkileri de göz önüne alınarak uygun bir biçimde kullanılmalıdır. Bu nedenle bu bitkiyi kullanmadan önce, bir uzmana danışılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here