if Diyeti (Aralıklı Oruç)

0
348
if diyeti

Ülkemizde aralıklı oruç olarak girmeye başlayan IF diyeti yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanır hale geldi. Öyle ki çoğu kesim bu yola başvurmaya başladı. Bu diyet için daha çok programlı bir diyet desek daha doğru olacaktır. Çünkü planlı programlı bir şekilde gitmenize yardımcı olacaktır. İlk defa IF diyeti uygulamak isteyen kişiler doğal olarak IF diyeti nasıl yapılır öğrenmek istiyor. Kilo vermenin yeni bir yaklaşımı olarak gün yüzüne çıkan IF diyeti, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bir diyet programıdır. Diyabet, kanser gibi vakaları ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir yaşam sürmek adına bilim adamları tarafından geliştirilmiş olan bir programdır.

If Diyeti Aralıklı Oruç Yapmak

Bu diyetin en önemli kısmı 8 saat boyunca aç kalmanız olacaktır. Diyet programı kapsamında en önemli şartlardan birisi budur. Eğer bu diyete başlamayı düşünüyorsanız mutlaka bunları atlamadan yerine getirmeniz gerekecektir. Aksi takdirde diyetinizin hiç ama hiç işe yaramayacağını belirtmemiz gerekiyor. Fakat altını çizmemiz gereken önemli bir kısım var. Kimi hastalar uzun süre aç kalmaya dayanamıyor. iyetinizi daha sağlıklı şekilde sürdürmeniz olacaktır. Hem kaslarınızı hem de kalbinizi korOnlardan açısından baktığımız zaman ise tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden aralıklı orucu sağlıklı ve uzun süre açlığa dayanabilen kişilerin yapması tavsiye edilmektedir. Eğer bazı rahatsızlıklarınız varsa bu diyeti yapmadan önce uzmandan yardım almanız gerekir.

if diyeti

Yeni beslenme biçimi olarak karşımıza çıkan aralıklı orucu sizlerde denemeye başlayabilirsiniz. Öyle ki bu diyetin en güzel yanları arasında dumanız açısından oldukça önemli olacaktır. Bu diyetin en önemli amaçlarından birisi hızlı kilo verme ve kilo verirken de kaslarında kaybedilmesini sağlamamak. Yağ yakma sırasında kaslardan ödün vermemek için iyi bir diyet programı olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda şeker depolanmasının önüne geçmeye de yardımcı oluyor. Bazı diyet programları her ne kadar kilo veriyor gibi görünse de hem kas kayıpları hem de istemeden şeker depolanması gibi daha sonrasında ortaya çıkartacak sorunları açığa çıkarabiliyor.

if diyeti

If Diyeti Aşamaları

Aralıklı Beslenme: Gün içerisinde aralıklı şekilde beslenmek gerekir. 4 ya da 6 saat gibi belirli bir saat aralığı belirlenmesi gerekir. Toplam yemek yeme süresinin ise 8 saat olması gerekir. Yani günün aç geçirilen saat süresine bakıldığı zaman toplamda 16 saat olması gerekir. Lifli beslenme bu sebeple günümüzde birçok kişinin ortak tercihidir.

Günde Tek Öğün Beslenmek: Normalde 3 öğün şeklinde gün geçirilirken bu diyet programıyla birlikte öğün 1’e düşmüş olacak. Bunun için de mutlaka iki öğünü atlamanız gerekiyor. Bu diyette aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı şekilde yemeklerinizi yemeniz gerekiyor. Çünkü 16 saat aç kalacak olmanız kan şekerinizin düşmesine yol açabilir. Pilav yerine salata, et, balık ve yumurta gibi gıdaları daha çok tüketmeye çalışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here