Hamilelikte Vajina Ağrısı ve Tedavisi

0
170
hamilelikte vajina ağrısı

Gebe kalan kadınların en sık karşılaşmış oldukları sorunlar arasında vajina ağrısı yer alıyor. Hamilelikte vajina ağrısı bazen hafif şekilde olurken bazende şiddetli bir ağrıya dönüşebiliyor. Bunun en temel sebeplerinden birisi de bebeğin anne karnında günden güne daha fazla büyümeye başlamış olmasıdır. Bu dönem zarfı içerisinde hamile olan bir annenin mutlaka stresten uzak durması önemlidir. Çünkü stres içerisinde olursa ağrının daha fazla artmaya başlaması da haliyle kaçınılmaz olacaktır.

hamilelikte vajina ağrısı

Hamilelikte Vajina Ağrısı Sebepleri

Hamile olan annenin, vajinası dar ise bu ağrıların sık sık şekilde yaşanabilmesi de doğal olarak kaçınılmaz bir durum olmaya başlayacaktır. Bu ağrıların gebelik sürdüğü zamana kadar aktif şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz. Vajina bölgesinde ağrılar devam ederken, aynı zamanda bu ağrıların sırt ve bel bölgesine yayılması da mümkün olabilir. O zaman iş dayanılmaz bir noktaya gelmeye başlıyor. Ayrıca hamile olan kadınların en sık yaptığı hatalardan birisi de ağır kaldırmak oluyor. Ağır kaldırdığınız zaman ister istemez sırta daha fazla yük bindirmeye başlıyorsunuz. Bu durumda hayliyle ağrının dozunun daha dayanılmaz noktaya ulaştırılmasına neden oluyor. Ağrının bir başka sebeplerine inildiği zaman gebeliğin son aylarına gelinmeye başladığı zamanlarda da bu tür ağrılarla karşılaşmak mümkün olacaktır. Gebelikte ağrı yapacağınız basit yollarla azaltılabilir.

Hamilelikte vajina ağrısı çok fazla olacağından dolayı bu süre zarfında hamile olan annenin kendini çok fazla yormaması gerekiyor. Yapacağınız herhangi bir hareket doğal olarak daha fazla ağrının yaşanmasına neden olacaktır. Sağlıklı yaşam hakkında tüm detaylar yazımızın diğer bölümünde yer alıyor.

hamilelikte vajina ağrısı

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik süreci içerisinde böyle bir ağrıyla karşılaşıyorsanız ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Gebeliğin ne yazık ki son aylarında vajina ağrılarının daha sık şekilde artmaya başladığını görüyoruz. Bebeğin gelişimiyle birlikte vajinayla kasık arasında sıkışmalar daha fazla oluyor. Doğal olarak ağrının daha fazla olmasına yol açıyor. Kasıkta pelvik kaslarının kasılmasıyla birlikte vajina ağrılarının daha fazla artması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca annenin şiddetli ya da hafif şekilde ağrı duyuyor olması biraz da durumuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Hamilelikte vajina ağrısı nasıl geçer diyorsanız bunun bir takım yöntemleri var. Her ağrıyı dindirebilecek yöntemler olduğu gibi gebelik sürecinde de görülen vajina ağrılarından kurtulmak mümkün olacaktır. Ağrının çok fazla artmış olduğu dönemde sıcak su uygulaması yapmak ağrının daha aza inmesine de yardımcı olacaktır.

Ağrının daha da aza inmesi adına gebelik sürecinde annenin bol bol yürüyüş yapması önemlidir. Çünkü yürüyüş yapmak vajina ağrılarına oldukça iyi geliyor. Hatta bu tür yürüyüş aktivitelerini doktorların bile tavsiye ettiğini söyleyebiliriz. Eğer düzenli şekilde yürüyüş yaparsanız bölgede bulunan kasların gevşemesini sağlamış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here