Evde Manikür Nasıl Yapılır?

0
180
Evde manikür nasıl yapılır

Tıpkı cilt, saç bakımında olduğu gibi tırnak ve el bakımını da çok önemlidir. Tırnak bakımı için, genellikle kuaförler ve güzellik merkezleri tercih edilse de birkaç küçük tüyo sayesinde ev ortamında da kolaylıkla manikür yapılabilir. Evde manikür nasıl yapılır sorularında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ellerin cilt tipidir. Sahip olunan bu cilt tipine göre, manikür bakımı yapılmalıdır. Cilt tipine uygun olarak kullanılan krem ve yağlar sayesinde, daha sağlıklı ellere sahip olunabilir. Krem ve yağlar ile cilt beslenir. Törpü, tırnak eti kesme aletleri gibi aletler ile de el bakımı tamamlanır.

Evde manikür nasıl yapılır

Evde Manikür Nasıl Yapılır? Manikür Aletleri Nelerdir?

Manikür aletleri, çok sayıda çeşitliliğe sahip değildir. Manikür aletleri nasıl kullanılır sorusuna ise cevap, tırnakların şekline, tırnakların sağlığına ve tırnak kenarlarında çıkan etlere göre değişir. Manikür yapılırken ilk olarak, ellerdeki derilerin yumuşaması için sıcak su veya manikür jeli kullanılmalıdır. Bu sayede, tırnak etleri yumuşayacaktır ve daha kolay bir şekilde bakımı yapılacaktır. Tırnak bakımında, tırnak etleri kesilmemelidir. Rahatsız edici özelliği olması nedeni ile bir süre beklenmeli ve daha sonra tırnak eti için kullanılan izolasyon malzemeleri sayesinde derinin içerisine itilmelidir. İzolasyon malzemelerinin bulunmadığı durumlarda, kanatmadan nazik bir şekilde diğer tırnaklar ile de etler itilebilir. Tırnak etleri kesildiği takdirde, daha dağınık ve daha yoğun çıkmaktadır. Yumuşatmak için kullanılan sıcak suyun içerisine, sıvı sabun da ilave edilebilir.

Törpü Kullanımı

Törpü kullanımında ise, daha çok kağıt törpüler tercih edilebilir. Törpünün kişisel olması tırnak sağlığı için önemli bir unsurdur. Argan yağı, keratin içerikli yağlar tırnak bakımında faydalı malzemelerdir. Kozmetik mağazalarında, manikür için manikür eldivenleri bulunmaktadır. Bu poşet eldivenlerin içerisinde, tırnak bakımı için gereken tüm yağlar bulunmaktadır. Tek yapılması gereken ise bir süre ellerinizde bekletmektir. Dilenir ise eldivenin içerisine ek yağlar da konulabilmektedir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz ek olarak ellerinize iyi gelen yağ ve kremler kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, tırnak bakımı için tavsiye edilen bir üründür.Tırnak bakımı tamamlandıktan sonra, tırnak kenarlarına bakım yağları sürülebilir. Eğer oje sürülecek ise bakım yağları temizlenmelidir aksi takdirde oje tutmayabilir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı kalça dikleştirme hareketleri sonrasında oluşan çatlaklar için de tercih edilmektedir.

Evde manikür nasıl yapılır

Tırnak Bakım Rutini

Tırnak bakımı, aksatılmaması gereken bir rutin olduğu için manikür ne sıklıkla yapılmalı soruları sıkça karşılaşılan sorulardan olmuştur. Genel olarak, bir manikür bakımı 7 ila 15 günde bir yapılmalıdır. Fakat, elin kullanımı, ne kadar suda kaldığı, kesik ve yara düzeyi, sağlık düzeyi gibi önemli faktörler de dikkat edilerek bu süre doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here