Etkili Karın Kası Programları

0
331
karın kası programları

Karın kasları, tek bir kas çeşidinden oluşmamaktadır. Üst karın kasları, alt karın kasları ve yan karın kasları bulunmaktadır. Vücudunuzda eğer yağ tabakası varsa, karın kası hareketleri sadece kalori yakmaya yaramaktadır. Genel olarak kolay egzersizler kategorisine giren hareketler ile karın kası programları için hareketler yapılmaktadır. Karın kası grubu, çok ağır olmayan kas gruplarındandır.

Karın Kası Programları Nasıl Oluşturulur?

Karın kası güçlendirme hareketleri, ağır bir kardiyo sonrası dinlenme hareketleri olarak da yapılabilir. Bu hareketler ve egzersizler, sağlıklı beslenme ile dengelenmelidir. Az yenmemeli tam aksine sağlıklı, sebze ve meyve içerikli olacak şekilde bolca yenmelidir. Karın kası hareketleri için, uygun bir mat kullanılmalıdır. Eller yardımı ile de makas hareketleri yapılabilir. Makas hareketinde, eller kalçanın altına konur ve bel hizasına dikkat edilerek makas hareketi 3 periyot şeklinde 10’ar defa yapılabilir. Makas hareketinde, alt karın ve üst karın hareketleri yapılır. Bacaklar ne kadar aşağıda olursa o kadar etkili olacaktır. Alt karın kasları için oldukça önemli bir harekettir. Evde göbek eritme egzersizleri sayesinde kısa sürede ideal kilolara ulaşın.

karın kası programları

Makas hareketinde, bacaklar da çalışmaktadır. Bu harekette, sırt kısmı aşağı doğru bastırılmalıdır. Bel ve sırt hizasında boşluklar bulunmamalıdır. Her hareket sonunda küçük molalar verilebilir. Bu makas hareketi, dilendiği takdirde tekrar edilebilir. Diğer bir karın kası hareketi ise, yatmış bir durumdan yarım şekilde kalkıp, eller ile topuklara dokunmaya çalışmaktır. Bu durumda ise yine alt karın oldukça fazla şekilde çalışmaktadır. Yan karın kasları için de etkili bir harekettir. Sağa ve sola daha etkili bir şekilde dönüldüğünde, karın kaslarının hepsi çalışabilir. Bu harekette yine 3 er periyotta 15’er defa yapılabilir. Eğer egzersizlerin etkili olmadığı düşünülüyor ise daha fazla tekrar yapılabilir. Sırt kaslarını güçlendirme konusunda da editör ekibimiz en çok performans alacağınız hareketleri sıralamaktadır.

karın kası programları

Plank İle Karın Kası

Karın kası hareketleri için en etkili yöntemlerden biri de plank hareketidir. Plank hareketi sadece kadınlar için karın kası hareketleri erkek için de çok etkilir. Sadece karın değil, bacak kol gibi diğer uzuvların da kaslanması için faydalıdır. Plank hareketinde, dik ve düz durmak esastır. Plank istenildiği takdirde yan konumlanmış şekilde de yapılabilir. Her iki plank türü de etkili olacaktır. Plank için 20 saniye ile başlanıp daha sonra 1 dakikaya kadar tutulabilir. Her gün düzenli bir şekilde bu tip egzersizler yapıldığında, karın kaslarının on gün içerisinde belirginleşmeye başladığı görülecektir. Günde sadece 45 dakika ayırarak 10 gün içerisinde, dengeli beslenme ile beraber daha sağlıklı ve daha fit bir vücuda sahip olunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here