Diyet Çorba Tarifi

0
318
diyet çorba tarifi

Diyet çorbalar diyet programında olan kişilerin tercih ettiği besin grupları arasında yer almaktadır. Diyet çorba tarifi, hem besleyici özellikleri hem de lezzetli besin grupları olmalarından dolayı oldukça tercih edilirler. Türk insanının çorba içme alışkanlığı ve çorba kültürü oldukça eski tarihlere dayanır. Her ailede akşam yemeklerine başlamadan önce mutlaka çorba ile yemeye başlanır. Çorba içmeye bu kadar alışkın bir toplum olduğumuz için diyet programlarımızda da bunu sıklıkla uygulama ihtiyacı duyuyoruz. Özellikle kış mevsiminde yapılan diyet programlarında vücut direncinin düşmesinden dolayı sağlıklı çorba içimi hastalıklardan korumak için fayda sağlar. Kış mevsiminde içilen çorbalar bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle diyet programında olan insanların bağışıklık sistemleri düştüğü için çorba tercih etmeleri hem sağlıklı besleyici hem de düşük kalorili bir tercih olacaktır.

Sebzeli Diyet Çorba Tarifi

Sebzeli diyet çorba yaparken mevsiminde taze sebzelerden faydalanmakta yarar vardır. Yapacağımız sebze çorbası için patates soğan kabak havuç mantar ve karnabahar kullanmalıyız. Öncelikle sebzelerimizi bol suda yıkadıktan sonra jülyen bir şekilde doğrayıp haşlamak için derin bir tencereye koymalıyız. Kısık ateşte haşladığınız sebzelerimizi el bilendir yardımı ile ezerek püre haline getirmeliyiz. Püre haline getirdiğimiz sebzelerimizi yarım litre yağsız süt ile kaynatmaya başlamalıyız. Kaynamakta olan çorbamızın içerisine çok az miktarda tuz atmalıyız. Sevdiğimiz baharatlarla çorbamızı tatlandırabiliriz. Kısık ateşte pişirdiğimiz çorbamızın içerisine et seven insanlar haşlanmış göğüs etinden ilave edebilir. Özellikle kış mevsiminde bağışıklık güçlendirici özelliği nedeniyle diyet yapan ve kilo verme kontrolü yapan insanların sıklıkla tüketmeleri gereken çorba tarifleri arasında yer alır.

diyet çorba tarifi

Diyet Ve Kilo Kontrolünde Çorba İçmenin Faydaları

  • Sağlıklı Sebzeler yardımıyla hazırlanmış olan Çorbalar insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklardan korunmada yardımcı olacaktır.
  • Diyet yapan insanlar düşük kalorili çorba yardımıyla daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vererek istedikleri kiloya daha çabuk inebilirler.
  • Çorba tüketimi diyet yapan insanlar da sıklıkta oluşan kabızlık probleminin önlenmesinde çok faydalıdır.
  • Çorba tüketimi mide ve sindirim sistemi için faydalı bir besin türüdür. Bu sebeple diyet çorba tarifi sık sık tercih edilir.

Diyet Sebzeli Ve Tavuklu Çorba

Diyet sebzeli ve tavuklu çorba hazırlamak için öncelikle göğüs etinden oluşan etinizi haşlamalısınız. Haşladığınız etin suyunu çorbanızda kullanmamalısınız çünkü et üzerinde bulunan yağ haşlama esnasında suyuna geçtiği için suyu çorbanıza katmamalısınız. Bulunduğunuz mevsime özgü sebzelerinizi büyük bir tencerenin içerisinde haşlayarak yumuşak bir kıvama getirmelisiniz. Yumuşayan sebzelerinizi bilendir yardımıyla ezerek püre yapmalısınız.

Ezmiş olduğunuz pürenin içerisine tavuk etinizi katarak biraz su ilave etmelisiniz. Çorbanızı kısık ateşte kaynamaya bırakarak içerisine arzu ettiğiniz baharatları ekleyebilirsiniz özellikle kış aylarında içerisine bir diş sarımsak eklerseniz bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için yardımcı olacaktır. Hazırlamış olduğunuz sağlıklı ve düşük kalorili olan çorbanızı her öğünde istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Yapısı sayesinde insanlara ağırlaşmadan doyma imkanı sunar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here