Cilt Kuruluğu Hangi Hastalığın Habercisi

0
149
cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi

Cilt sorunlarından biri olan cilt kuruluğu, kış aylarında özellikle ortaya çıkmaktadır. Daha sonra, bu kuruluk yara şekline dönüşerek sorunlu bir döneme sebep olmaktadır. Bu tip dönemlerde ise doğal olarak üretilebilen ya da uzmanlar tarafından tavsiye edilen cilt kuruluğu ilaçları kullanılır. Cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi? Ne gibi ilaçlar veya bitkisel kürler kullanılmalı? Birçok konuda cevap üretebilirsiniz.

cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi

Cilt Kuruluğu Hangi Hastalığın Habercisi? Cilt Kuruluğuna Doğal Çözümler Neler?

Cilt kuruluğu neden olur? Çoğu zaman genetik olsa da dış faktörler de etkili olacaktır. 2,5-6 yaş arasındaki çocuklarda görülen cilt kuruluğuna etkili bir çözüm uzmanlar tarafından verilmelidir. 6 yaş ve üzeri çocuklar için ise cilt kuruluğunda, iki yemek kaşığı ada çayı verilebilir. Ada çayı biraz cildi nemlendirmede yardımcı olacaktır. Cilt kuruluğu şiddetli bir şekilde olduğu zaman içerisinde egzamaya sebep olabilir. Bunun için çözüm olarak beyaz dut kurusu faydalı olacaktır. Aktarlarda bulunan beyaz dut kurusu, cilt kuruluğunda çok etkilidir. Yarım litre su geniş bir tencereye dökülür. İçerisine, bir elin iki avucu beyaz dut kurusu dökülür. 7-8 dk kaynatılır ve sonra altı kapatılır. Ilıktan sıcak olacak şekilde eli suyun içerisinde kalmalıdır, daha sonra eli yıkanmamalıdır. Haftada iki üç kez uygulanmalıdır. 10 gün içerisinde, eldeki kuruluğun, egzamanın yüzde ellisi kadarı geçecektir. Cilt kuruluğu için nemlendirici krem olarak kortizollu kremler kullanılmaktadır.

 Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğunun birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu sebeplerden ilki, ihtiyoz denilen doğumsal bir genetik hastalık olabilir. Doğuştan kısa bir süre sonra kişilerin bacaklarında pullanmalar başlar. İhtiyoz, genetik bir hastalıktır. Ergenlik çağına kadar deride bu şekilde aşırı kuruma görülebilir. Hastalıkta, nemlendiriciler dışında başka tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. İkinci bir neden ise yaşlılarda sıklıkla meydana gelmesidir. Ciltte su kaybı artar, yaşlılığa bağlı deri kaşıntıları artacaktır. Bu nedenle de su tüketmek ihmal edilmemelidir. Alerjik bünyeli kişilerde yani atopik yapıdaki kişilerde de sıklıkla cilt kuruluğu görülebilir. Bu tür kişilerin de ciltlerinde kuruluk şiddetli bir şekilde olur ve gerektiği kadar ciltleri yağ üretemez. Bu yüzden sağlıklı beslenme programı oluşturmak çok önemlidir. Doğru gıdalar ile beslenmeli ve takviyeler almalısınız.

cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi

Cilt Kuruluğu Hangi Hastalıkları Ortaya Çıkartıyor?

Egzama, mantar gibi kaşıntılı hastalıklara karşı duyarlıdırlar. Başka bir neden ilaç kullanımı olabilir. Çok fazla tansiyon ilacı gibi ilaçların kullanımı da ciltte kuruluğa sebep olur. Cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi sorusunun cevabı ise, iç hastalıkları ve kanser türleridir. Çoğu iç hastalık ve kanser türü, ciltte kuruluk yapmaktadır. Sabun da cilt kuruluğunu arttırabilir. Günde iki kezden fazla sabun kullanılmamalıdır. Sürekli duş alımı, kese yapımı ve duşun ardından nemlendirici kullanılmaması cildi, kuruluğa iten diğer nedenlerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here