Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

0
254
Ayak bakımı nasıl yapılır

Tıpkı saç, cilt ve el bakımı gibi ayak bakımı da oldukça önemlidir. Sürekli kapalı konumda olduğu için, hastalıklara ve rahatsızlıklara yakalanma riski daha fazladır. Yaz ve kış aylarında, ayak bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap için uygulanabilen birçok yöntem bulunmaktadır. Yaz aylarında, daha fazla güneş ve su gördüğü için kış aylarında daha fazla önem gösterilmesi gerekir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler!

Ayak bakımı evde nasıl olur sorusuna cevaben doğal birçok bakım kürü bulunmaktadır. Ayak bakımında nasır önemli bir unsurdur. Nasır olmadan önce, gerekli önlemler olmalıdır. Ayak bakımında, tırnaklara da önem verilmelidir. Ayak bakımında tırnaklar mümkün olduğunca kısa kesilmeli, uzatılmamalıdır. Ayak bakımı için oldukça doğal bir yöntem karbonatlı sudur; Ilık su içerisine karbonat dökülüp, ayak on dakika o su içerisinde bırakıldığında bir süre sonra yumuşamaktadır. Topuk törpüsü ile de üst taraftaki, ölü deriyi alma amacı ile ölü deriler temizlenebilir. Bu işlemler, hassas ve nazik bir biçimde yapılmalıdır. Eğer ayakta nasır var ise özel ilaç kullanılmalıdır.

Ayak bakımı nasıl yapılır

Ayak Peelingi ve Kremleri

Ayak bakımı nasıl yapılır sorusundaki ince detay ise ayak peelingidir. Ayak peelingi için ise kahve telvesi, şeker bal gibi ölü deriler için kullanılan maskeler kullanılabilir. İnternet ortamında, ayak için ise özel maskeler satılmaktadır. Ayak şeklindeki poşetlerin içerisine, etkili ayak bakım kremleri, yara kremleri, vücut losyonları, e vitamini, vazelin, bir parça hindistan cevizi yağı eklenmiştir. Bu kremler, birbirine karıştırılır, daha sonra ayaklar poşetin içerisine konulur ve masaj yapılarak bekletilir. Bu süre içerisinde, ayak parmaklarına masaj yapılır ise daha etkili sonuç alınabilir. Dilendiği takdirde, kremlerin üzerine çorap giyilebilir. Bir gece beklenirse de, pamuk gibi ayaklara sahip olabilirsiniz. Sarkıklık önlemek gibi konulara da çözüm olan iyi bakım, aktif temizleyici peelingler ile gerçekleşmelidir.

Ayak bakımı nasıl yapılır

Ayak Tırnak Etleri Kesilmemelidir

Yumuşamış ayaklarda, yumuşayan etleri kesmek sakıncalıdır. Bu etler için, itme spatuları da bulunmaktadır. Bu spatulalar ile etleri geriye ittirdiğinizde, bir süre sonra sizi rahatsız etmeyecektir. Eğer bu etler kesilir ise, tekrar daha dağınık ve sert biçimde çıkacaktır. Özellikle yaz aylarında parmak arası terlikler tercih edilmemelidir. Bu tür terlikler, topuklarda nasır ve sertleşmeler yapmaktadır. Ayak bakımı için bir diğer nokta da sararan tırnaklardır. Sararan tırnaklarda da koyu renk oje kullanmamanız gerekmektedir. Koyu renk ojelerde, yoğun pigment bulunduğu için tırnaklar çok zarar görmektedir. Oje sürülmesi gerekiyor ise de ten renginde, ince cila şeklinde ve açık tonlarda ojeler tercih edilmelidir. Ayrıca diğer yazımızdan ağda yanığı nasıl geçer başlıklı yazıya göz atabilir, bu sayede alternatif konulardan bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here