Ağda Yanığı Nasıl Geçer?

0
164
ağda yanığı

Ağda yaptırmak, zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle kadınlar için tüm vucüt ağdalar vazgeçilmezdir. Gerek kıl ve tüy oranlarının azalması sebebi ile gerek geç çıkması nedeni ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Bilindiği üzere ağda sıcak yapılınca, daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Fakat bu sıcaklık sebebi ile ciltte ve yüzde bazı yanıklar oluşabilmektedir. Ağda yanığı tedavisi için ise bazı çözümler bulunmaktadır.

ağda yanığı

Ağda Yanığı için En Etkili Çözümler

Ağda sadece yanıklara sebep olmakla kalmamaktadır. Yüzde bazı zedelenmelere de neden olabilir. Bu nedenle bazı dermatologların önerdiği tavsiyelere uyulmalıdır. Öncelikle özel bir ilaç kullanımı sırasında, ağda yapılıp yapılmayacağı öğrenilmelidir. Çünkü bazı ilaçlar, vücudu daha hassas konuma getirir ve ağdadan daha çabuk etkilenir hale gelir. Ağda, birinci dereceden yanık hatta ikinci dereceden yanıklara bile sebep olabilir. Bu durum üst derinin ne kadar söküldüğüne bağlıdır. Ağdanın türüne, ağda yapan kişiye ve ağda yapılan kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak belli derecelerde yanıklar meydana gelebilir. Ağda yapılırken, hassas olan bölgelere daha çok dikkat edilmelidir. Morluklar ve yanıklar ince derili alanlarda daha sık oluşabilir. İnce derili bölgelerde, ağda yapılırken çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ağda bezi, kıl köklerinin tersi yönünde çekildiğinde daha kolay ve acısız bir şekilde kıl ve tüylerden kurtulabilinir. Epilasyon sonrası sivilce problemi de kullanıcıların şikayet ettiği bu gibi unsurlardan birisidir.ağda yanığı

Ağda Yanıkları için Alternatifler

Ağdanın meydana getirdiği, bu yanma hissinden kurtulmanın en güzel yolu, soğuk kompres uygulamaktır. Bir diğer yöntem ise soğuk su ve süt ile kompres yapmaktır. Bu şekilde ağda yanığı acısı nasıl geçer sorusuna da cevap verilmiş olur. Bu tedavi yönteminde, su ve sütü karıştırın. Daha sonra bir tişört ya da bir mendili bu karışıma daldırın. Islatılan mendili yanan yüzeye serin ve bir süre bekleyin. 3 ila 4 dakika örttükten sonra, cildinizin daha serinlediğini, acınızın azaldığını hissedeceksiniz. Daha sonra cildinizi kurumaya bırakın ya da soğuk bir fön makinesi ile kurulayın. Bu uygulamadan sonra, antibiyotik içeren bir kremi alarak yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. Bu tedavi yöntemini, günde 3-4 hatta 5 kez uygulamalısınız. Birkaç gün içerisinde, ağda yanığınız gözle görülür şekilde geçmiş olacaktır. Ama cildinizin tamamen iyileşmesi bir haftayı bulabilir. Eğer kaşlarınızı ağda ile alırken yanık benzeri bir zedelenme oldu ise bu zedelenmeye de bir yanıkmış gibi davranmalısınız. Ağda yanığına ne iyi gelir diye sorulduğunda ise eczanelerde satılan yanık kremleri denilebilinir. Fakat doğal yöntemlerle yapılan tedaviler, her zaman daha kalıcı ve sağlıklı çözümler üretecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here